Dekorasyon

Dekorasyon ve Dekorasyonun Önemi

dekorasyon izmir kanvas tablo

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, inşa ettiğimiz bina türü yapıların iç ve dış mekânlarını süsleme sanatıdır. Tarih boyunca insanların, yaşadıkları mekânları bir şekilde dekore ettiklerini görüyoruz.

Bu, insanların iç dünyasını ve zevklerini yaşadıkları ortama yansıtma isteklerinden kaynaklanmaktadır.

Yaşamaktan, vakit geçirmekten keyif aldığımız ve alacağımız ortamlar oluşturmaya çalışırız. Aynı zamanda kendi kişiliğimizle dekore ettiğimiz mekân şıklığını diğer insanlara aktarma dürtüsünü de sahibiz.

Yaşadığımız ev, çalışma ortamımız veya bahçemiz, bir yönüyle bizim kişiliğimizi yansıtmaktadır.

İşte, kendi zevkimize uygun olan daha rahat yaşayacağımız, huzur bulacağımız bir ortam oluştururken ve orayı farklı obje ve tasarım ürünleri ile süslerken yaptığımız işe dekorasyon denmektedir.

Dekorasyonun Önemi

Hayatımızın büyük bir bölümünü kapalı ortamlarda geçirmekteyiz. Özellikle de evimizde ve iş yerimizde.

Zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz bu mekânlar, ruhumuza, huzurumuza, enerjimize ve ilişkilerimize yani benliğimize doğrudan etki eden bir güce sahiptir.

Dekorasyon’da kullanılan renklerin, şekillerin ve objelerin insanlar üzerinde farklı etkilere neden olduğu bilinmektedir.

Bu etkilerinden dolayı dekorasyonun sadece evlerimizde değil iş yerimiz için de önemli olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir.

Örneğin; bir mağaza, tasarladığı iç dekorasyon ile müşterilerinin daha rahat etmesini sağlayarak daha fazla alışveriş yapmasını sağlamaya çalışmaktadır. Elit bir görünümle sizi özel hissettirir.

Dikkatinizi ürünlere odaklama ya çalışır ve kafa karıştıran detaylardan arındırır. Mağazadaki düzen, dekorasyon, koku, müzik, renkler ve ışıklar, her şey bu amaca hizmet eden birer araçtır.

Ofis dekorasyon tasarımları da benzer anlayış oluşturulmaktadır. Yapılan dekorasyon ile ofis içinde çalışanlara, refah ve rahat bir ortam sunmak hedeflenmektedir. Çünkü mekân dekorasyon dizaynı üretkenliği etkilediği için sadece biçimde kalmaz özü de etkiler.

Çalışma performansını olumsuz etkileyecek, dikkat dağıtacak detaylardan kaçınılır. Sade bir görünüm ve dizayn tercih edilir.

Özellikle uzak doğu ülkelerine bakacak olursak, Çin ve Japonya’nın geçmişten gelen bazı inanç felsefelerini yaşam alanlarına nasıl uyguladıklarını gözlemleyebiliriz.

Bu felsefeler ile tasarlanan yaşam alanlarının, insan ruhunu kafa karıştırıcı detaylardan arındırarak, zihnen ve bedenen nasıl dinginlik ve iç huzuru kazandırmayı amaçladıklarını görebiliriz.

Feng Shui Nedir ve Feng Shui’nin Gelişimi yazımızda da ayrıntılı bahsettiğimiz bir Çin öğretisi olan Feng Shui’ye göre etrafımızda bulunan her şeyin bir enerjisi vardır. Japon Zen felsefesine göre ise “Az daha çoktur” düşüncesini ön plana çıkaran bu yaklaşım, iç huzuru yaşam alanlarımıza taşımayı hedefler.

Bu iki yaşam felsefesine göre, içine girdiğimiz mekânların ruhu vardır. Kimi mekânlar adımımızı atar atmaz huzur verir, kimileri ise bunaltır.

Hiç tanımadığımız bir yere, bir eve, bir mağazaya girdiğimizde oradaki hava bizi sarıp sarmalar.

Mekânların enerjisi vardır ve bu enerji sadece ruh halimizi etkilemekle kalmaz, davranışlarımızı da belirlerler.

En basit örnek ile; bir ortamın temiz olması, oraya gelenlerin de temizliğe uymalarını sağlarken; her yeri çöple dolu bir sokakta çoğunluk, yere çöp atmak da bir sakınca görmeyecektir.

James G. Wilson ve George L. Kelling’in “Kırık Cam Sendromu” olarak adlandırdıkları duruma göre; bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılması ile başlıyor.

Bu teoriye göre çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otoritenin olmadığını düşünüyor.

Zamanla diğer camlarda kırılmaya, çöpler birikmeye başlıyor. Ardından da daha büyük suçlar geliyor ve bir süre sonra o sokak, polisin bile giremeyeceği bir bölgeye dönüşüyor.

Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere, mekânlar davranışlarımızın belirlenmesinde etkili bir rol oynuyorlar.

Mekân dekorasyon tasarımı olarak bahsettiğimiz iç dekorasyon, bazen hiç öngörülemeyecek şekilde önemli hale gelmektedir.

Günümüzde iç dekorasyon tasarımını oluşturan duvar dekorasyonu, köşe dekorasyonu ve tavan dekorasyonu gibi birçok dekorasyon çeşidi mevcut olup bu yöntemler sıklıkla uygulanmaktadır.

İç Dekorasyon

İç dekorasyon, mekânlara tasarım yapmaya yönelik oluşturulan çalışmalar bütünüdür. Bu şekilde yaşam alanları için şık ve konforlu tasarımlar oluşturulmaktadır.

İç mimari dekorasyon tasarımının amacı ise insanların bir mekândan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamaktır.

 • Daha geniş alanlar oluşturmak,
 • Daha kullanışlı alanları oluşturmak,
 • Görsel bütünlük sağlamak,
 • Daha aydınlık ortamlar oluşturmak,
 • Mekâna kaliteli görünüm kazandırmak,

iç dekorasyon dizaynının neden önemli olduğunu yansıtan özelliklerden sadece birkaç tanesidir. İç dekorasyon, bu amaçların gerçekleşmesini sağlarken aynı zamanda yaşam alanlarımız olan ev ve iş yerlerimize katkıda bulunarak bizlere de hizmet etmektedir.

Dekorasyon ve Dekorasyonun Önemi” hakkında yorumlar

 1. Elektrikçi dedi ki:

  Gerçekten de dekorasyon büyük bir umman. Sanırım estetik, teknik ile buluşunca amacımıza ulaşabiliyoruz.

  1. Lavi Tasarım dedi ki:

   Yaşam alanlarında sakinliği ve huzuru ön plana çıkaran dekorasyon fikirleri, stresli yaşam koşullarında insanların kendilerini şarj etmesi ve mutlu olması için bir zorunluluk artık..

 2. Mobilya dedi ki:

  Oldukça güzel bir yazı olmuş Günümüzde ev ve ofis dekoru çok önemli

 3. Koltuk dedi ki:

  Evet yaşam konusu ev dekoru günümüzün trendi

 4. shopping dedi ki:

  Oldukça güzel bir yazı olmuş

  1. Lavi Tasarım dedi ki:

   İlginiz için teşekkür ederiz. Yeni yazılarımız için lütfen takipte kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.