Sanat

Atatürk Silüeti Nerelerde Görülür?

Atatürk Silüeti Nerelerde Görülür? konulu lavi tasarım ın ele aldığı yazıyı anlatan atatürk ün yandan gerçek bir fotoğrafı

Ülkemizin bazı şehirlerinde bir doğa olayı olarak Atatürk silüeti göründüğünü biliyor muydunuz? Ayrıca Atatürk profilinin gölge şeklinde yansıması olan Atatürk silueti ile tablo, duvar resmi hatta 3 boyutlu eserlerde sıkça karşılaşılır. Pek çok esere konu olan Atatürk silüeti nedir ve nerede görülür gibi merak ettiğiniz soruların yanıtını sizler için derlediğimiz yazıda bulabilirsiniz.

Atatürk Silüeti Nedir?

Silüet kelime anlamı olarak herhangi bir şeyin tek renk olarak kenar çizgileri ile beliren gölge şeklindeki görüntüsü demektir. Bazı ünlü şehirlerin, binaların ve insanların kendine has silüetleri vardır. Şahıs olarak bilinen en ünlü silüetlerden biri de ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

Atatürk’ün bilinen fotoğraflarının yanında karakteristik yüz hatları sebebiyle Atatürk silueti resmi olarak da karşılaşılır. Bilinen en eski ve en ünlü Atatürk silüeti, yandan görünüşü ile Atatürk’ün Kocatepe’de çekilen, düşünceli bir tavırla yürüdüğü ve sol elinin baş parmağını dudaklarına götürdüğü o ünlü resimdir.

En popüler Atatürk Kanvas Tablo modelimizi incelemek isterseniz lavitasarim.com/ataturk-kanvas-tablo/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Büyük Taarruz sırasında Kocatepe’de çekilen bu fotoğraf siyah beyaz Atatürk silüeti örneği olarak pek çok eserde yer almıştır. Fotoğrafın çekildiği o an ölümsüzleşmiş ve Atatürk silüeti Kocatepe ile bütünleşmiştir.

Atatürk Silüetinin Görüldüğü Yerler ve Özellikleri Nelerdir?

Mustafa Kemal Atatürk silüeti ile sadece fotoğraflarda karşılaşmayız. Ülkemizde bazı şehirlerde kayalıkların ve dağların oluşumu ile ilgili olarak Atatürk silueti ortaya çıkmaktadır. Bir doğa olayı olan ve yılın bazı dönemlerinde ortaya çıkan bu yansımalar, sizi Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ile sadece tablolarda karşılaşmaktan öteye götürüp kendine hayran bırakan görüntüler oluşturur.

İşte ülkemizde Atatürk silüetinin görüldüğü yerler;

Ardahan Atatürk Silüeti

Ardahan’ın Damal ilçesinde bulunan Karadağlar’ın gölgesi ile oluşan Atatürk silueti her yıl haziran ayının ortasında başlayıp temmuz ayı ortasına kadar sürmektedir. Karadağlar’ın sırtlarına yansıyan bu doğal Atatürk gölgesi tablosu sunduğu görsellik ile yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ardahan Atatürk silüeti doğanın ortaya çıkardığı önemli eserlerden biridir.

Atatürk gölgesi Karadağlar’ın eteğinde, haziran temmuz aylarında ve havanın bulutsuz olduğu zamanlarda net olarak izlenmektedir. Bazı yıllar silüetin görüldüğü günlerde farklılıklar olsa da ilçe halkı ve turistlerin merakla beklediği bu dönemler için dağın karşısına seyir alanı inşa edilmiştir.

Lavi Tasarım’ın kendine özgü tasarladığı muhteşem Atatürk tabloları modellerini incelemek için lavitasarim.com/ataturk-tablolari/ sayfasını hemen ziyaret edebilirsiniz.

 

Ayvalık Atatürk Silüeti

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde Kocadağ’da bulunan Atatürk silüeti Ayvalık’a yakın olması nedeniyle Ayvalık Atatürk Silüeti olarak bilinir. Kocadağ’da bulunan ve Atatürk Kayalıkları adı verilen bu bölge uzaktan bakıldığında tıpkı bir Atatürk yüzü gibi görülür.

Gömeç ilçesinde bulunan dağların sıralanış şekli ile ortaya çıkan Atatürk yüzü gölgesi ilçeye pek çok ziyaretçinin de gelmesini sağlar. Atatürk kayalıklarında ortaya çıkan bu doğa olayı ilçenin tanınmasını da katkıda bulunur. Portre olarak da yaptırılan Ayvalık Atatürk silueti tablo olarak da evlerde yer almasının yanı sıra bir örneği de Anıtkabir’e konmuştur.

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğumuz minnetin bir ifadesi olarak evlerde, okullarda, kurumlarda, işyerlerinde bulundurduğumuz Atatürk tabloları, onu anmanın güzel bir şeklidir. Atatürk fotoğrafları, Atatürk’ün kişisel ve öğrencilik hayatı, Milli mücadele dönemi, Cumhuriyetin kurulması gibi tarihi olayları öğrenmek, anlamak ve yeni nesillere anlatmak için çok değerli kaynaklardır.

Ömrünü bağımsızlık mücadelesi ile geçiren Mustafa Kemal Atatürk, fotoğraflarının yanı sıra zaman zaman doğada ortaya çıkan Atatürk silueti ile de bize gülümsemeye devam etmektedir. Atatürk’ü anmak, anlamak ve çocuklarımızın da anlamasını sağlamak için evlerde veya bulunduğunuz mekanlarda Atatürk tablo ve fotoğraflarına yer verebilirsiniz.

Siz de çok beğenilen Atatürk silüeti kanvas tablo modellerini incelemek, Atatürk tabloları hakkında bilgi edinmek ve hemen sipariş vermek için Lavi Tasarım ev dekorasyon ürünleri online mağazasını lavitasarim.com/ataturk-tablolari/ ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir