Dekorasyon

Duvar Dekorasyonu

duvar dekorasyonu, dekoratif tablolar,zen felsefesi,sanatsal tablolar,ev dekorasyon ürünleri,ev aksesuarları,ev dekorasyon fikirleri,uzakdoğu tarzı dekorasyon,uzak doğu stili,zen

Duvar Dekorasyonu Hakkında

Duvar dekorasyonu geçmişten günümüze iç mekânlarda önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda, duvar dekorasyonu bir evi kişiselleştirmenin en etkili yollarından biridir ve uygun duvar renginin tercihi ile başlamaktadır.

Renklerin Tarihçesi ve Renk Bilimi ile Dekorasyon ve Dekorasyonun Önemi yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi renklerin insan psikolojisi üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Yaşam alanlarımızın görünümünü ve karakterini ortaya çıkartan duvar renkleri, psikolojimizi doğrudan etkilemektedir.

Uzak Doğu Tarzı Dekorasyon

Zen felsefesinin temelinde zihni yoran her şeyden uzaklaşmak vardır. Ve bu felsefede yaşam alanları için sağlanmaya çalışılan huzur, sadelikte aranmaktadır. Zihinsel ve bedensel arınmayı ifade eden zen felsefesi bize bu konu hakkında yol göstermektedir. Zen felsefesine göre duvar rengi seçilirken her zaman beyaz ve krem gibi açık renkler tercih edilmektedir.

Zen tarzı dekorasyon Japonya, Çin ve Hindistan kültürlerinden etkilenmektedir. Bu nedenle Asya ve Uzak Doğu tarzı dekorasyon olarak ta bilinmektedir. Çin tarzı dekorasyonlarda şans getirdiğine inanıldığından kırmızı tonlar daha çok kullanılmakla birlikte, Japon stili evlerde bej, kahve ve gri tonları kullanılmaktadır.

Boş duvarları değerlendirmenin birçok yolu vardır. Önemli olan ise yaşam alanların genel tarzına hitap ederken aynı zamanda mekânı görsel anlamda zengin gösterebilmektir.

Yaşam alanlarını görsel ve sanatsal bir bakış açısı ile dekore ederken en büyük rol neredeyse duvar dekorasyonu’na düşmektedir. Duvar dekorasyonu olarak ta güzel ve kaliteli dekoratif tablolar bu konuda en önemli ürün gamını oluşturmaktadır.

Dekoratif Tablolar

İç dekorasyon tarihinde boş duvarları süsleyen, onlara anlam yükleyen ve kişisel zevkleri ön plana çıkaran en popüler duvar aksesuarları elbette dekoratif tablolar olmuştur.

İnsanlar yeri gelmiş; tablo ile arkadaş olmuş, tabloya içini dökmüş, tablolara farklı anlamlar ve duygular yüklemişlerdir!

Bu sanatsal tablolar; bazen, Sevmek Zamanı (1965) filmindeki boyacı Halil’in boyamak için girdiği bir evin duvarında asılı kadın tablosuna âşık olmasıyla anlam kazanmıştır. Bazen de Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanında yer alan, o zamana kadar hiçbir kadınla ilgilenmemiş çekingen bir adam olan Raif’in, bir resim sergisinde tutulduğu tabloya hayat veren Maria’ya olan aşkıyla anlam bulmuştur.

İşte geçmişten günümüze kadar birçok eserde bile önemi vurgulanan duvar dekorasyonu’nun vazgeçilmez unsuru sanatsal dekoratif tablolar, genelde basit dekorasyon ürünleri olarak gözükse de hayatımıza olan etkileri düşünüldüğünde hiç te öyle olmadığı anlaşılmaktadır.

Dolayısıyla duvar dekorasyonu ürünlerinin vazgeçilmezi dekoratif ve sanatsal tablolar seçilirken bilinçli olunmalı ve konu hakkında hassas davranılmalıdır.

Duvar Dekorasyonu” hakkında yorumlar

  1. Arzu dedi ki:

    Zen felsefesini güzel betimlemişsiniz 👏

  2. Dekorasyon dedi ki:

    Duvar tasarımları ve duvar kağıtları son yıllarda tekrar trend olmaya başladı. Mekanı gösteren en büyük unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum kesinlikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.