Dekorasyon

Dekorasyon ve Dekorasyonun Önemi

dekorasyon lavi tasarım izmir , en iyi dekorasyon ürünleri mağazası , decoration lavi

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, inşa ettiğimiz bina türü yapıların iç ve dış mekânlarını süsleme sanatıdır. Tarih boyunca insanların, yaşadıkları mekânları bir şekilde dekore ettiklerini görüyoruz.

Bu, insanların iç dünyasını ve zevklerini yaşadıkları ortama yansıtma isteklerinden kaynaklanmaktadır.

Yaşamaktan, vakit geçirmekten keyif aldığımız ve alacağımız ortamlar oluşturmaya çalışırız. Aynı zamanda kendi kişiliğimizle dekore ettiğimiz mekân şıklığını diğer insanlara aktarma dürtüsünü de sahibiz.

Yaşadığımız ev, çalışma ortamımız veya bahçemiz, bir yönüyle bizim kişiliğimizi yansıtmaktadır.

İşte, huzur bulacağımız bir ortam oluştururken obje ve tasarım ürünleri ile yaptığımız süsleme işine dekorasyon denmektedir.

Dekorasyonun Önemi

Hayatımızın büyük bir bölümünü kapalı ortamlarda geçirmekteyiz. Özellikle de evimizde ve iş yerimizde!

Zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz bu mekânlar; huzurumuza, enerjimize ve ilişkilerimize doğrudan etki eden bir güce sahiptir.

Dekorasyonda kullanılan renklerin ve objelerin insanlarda farklı etkilere neden olduğu bilinmektedir. Bu etkilerinden dolayı dekorasyonun sadece evimiz için değil iş yerimiz için de önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.

Renklerin bilimsel özellikleri ve psikolojik etkileri hakkında yazılarımızı okuyarak bilgi edine bilirsiniz.

Renklerin oluşumunu merak ediyorsanız lavitasarim.com/renklerin-tarihcesi-renk-bilimi yazımızı mutlaka okumalısınız.

Örneğin, profesyonel bir mağaza müşterilerinin rahat etmesini sağlayacak şekilde iç dekorasyonu yapmaktadır. Tasarladığı bu elit görünüm ile müşterilerinin daha fazla alışveriş yapmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Dikkatinizi ürünlere odaklama ya çalışır ve kafa karıştıran detaylardan arındırır. Mağazadaki düzen, dekorasyon, koku, müzik, renkler ve ışıklar, her şey bu amaca hizmet eden birer araçtır.

Ofis dekorasyon tasarımları da benzer anlayış oluşturulmaktadır. Yapılan dekorasyon ile çalışanlara, huzurlu ve rahat bir ortam sunmak hedeflenmektedir. Çünkü ortamın dekorasyon dizaynı, üretkenliği etkilediği için sadece biçimde kalmaz özü de etkiler.

Çalışma performansını olumsuz etkileyecek, dikkat dağıtacak detaylardan kaçınılır. Sade bir görünüm ve dizayn tercih edilir.

Uzak Doğu’da Dekorasyon

Bu konuda özellikle uzak doğu ülkelerini incelemek önemlidir. Çin ve Japonya’nın geçmişten gelen bazı inanç felsefelerini yaşam alanlarına nasıl uyguladıkları çok iyi gözlemlenmektedir.

Bu felsefeler ile tasarlanan yaşam alanları, insan ruhunu kafa karıştırıcı detaylardan arındırmaktadır. Zihnen ve bedenen nasıl dinginlik ve huzur kazandırmayı amaçladıkları görülmektedir.

Bir Çin öğretisi olan Feng Shui’ye göre etrafımızda bulunan her şeyin bir enerjisi vardır. Japon Zen felsefesine göre ise “Az daha çoktur” düşüncesini ön plana çıkaran bu yaklaşım, iç huzuru yaşam alanlarımıza taşımayı hedefler.

Bu iki yaşam felsefesine göre, içine girdiğimiz mekânların ruhu vardır. Kimi mekânlar adımımızı atar atmaz huzur verir, kimileri ise bunaltır.

Feng Shui konusunda daha fazla bilgiyi lavitasarim.com/feng-shui-nedir-ve-feng-shuinin-gelisimi sayfasında bulabilirsiniz.

Feng Shui felsefesi hakkında ise lavitasarim.com/feng-shui-felsefesi-temel-kavramlari sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Hiç tanımadığımız bir yere, bir eve, bir mağazaya girdiğimizde oradaki hava bizi sarıp sarmalar.

Mekânların enerjisi vardır. Ve bu enerji sadece ruh halimizi etkilemekle kalmaz, davranışlarımızı da etkiler.

En basit örnek ile; bir ortamın temiz olması, oraya gelenlerin de temizliğe uymalarını sağlamaktadır. Ancak her yeri çöple dolu bir sokakta çoğunluk, yere çöp atmak da bir sakınca görmeyecektir.

James G. Wilson ve George L. Kelling bu durumu “Kırık Cam Sendromu” olarak adlandırmaktadır. Duruma göre; bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılması ile başlıyor.

Bu teoriye göre çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otoritenin olmadığını düşünüyor.

Zamanla diğer camlarda kırılmaya, çöpler birikmeye başlıyor. Ardından da daha büyük suçlar geliyor ve bir süre sonra o sokak, polisin bile giremeyeceği bir bölgeye dönüşüyor.

Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere, mekânlar davranışlarımızın belirlenmesinde etkili bir rol oynamaktadır.

Bu gibi sebeplerden dolayı iç dekorasyon, öngörülemeyecek şekilde önemli hale gelmektedir. Tabi ki iç dekorasyon tasarımı içerisinde de duvar dekorasyonu en önemli rolü üstlenmektedir.

Duvar dekorasyonu konusunda daha fazla bilgiyi lavitasarim.com/duvar-dekorasyonu sayfamızda bulabilirsiniz.

 

İç Dekorasyon

İç dekorasyon, mekânlara tasarım yapmaya yönelik oluşturulan çalışmalar bütünüdür. Bu şekilde yaşam alanları için şık ve konforlu tasarımlar oluşturulmaktadır.

İç mimari dekorasyon tasarımının amacı ise insanların bir mekândan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamaktır.

 • Daha geniş alanlar oluşturmak,
 • Daha kullanışlı alanları oluşturmak,
 • Görsel bütünlük sağlamak,
 • Daha aydınlık ortamlar oluşturmak,
 • Mekâna kaliteli görünüm kazandırmak,

iç dekorasyon dizaynının neden önemli olduğunu yansıtan özelliklerden sadece birkaç tanesidir. İç dekorasyon, bunlar gibi amaçların gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda da yaşam alanlarımız olan ev ve iş yerlerimize katkıda bulunarak bizlere de hizmet etmektedir.

Lavi Tasarım en kaliteli ve en farklı dekorasyon ürünleriyle yaşam alanlarınızı değiştiren aksesuarları sağlamaktadır.

Tüm ürünlerimize lavitasarim.com/farkli-tasarim-urunleri-bulabileceginiz-tek-magaza sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Dekorasyon ve Dekorasyonun Önemi” hakkında yorumlar

 1. Elektrikçi dedi ki:

  Gerçekten de dekorasyon büyük bir umman. Sanırım estetik, teknik ile buluşunca amacımıza ulaşabiliyoruz.

  1. Lavi Tasarım dedi ki:

   Yaşam alanlarında sakinliği ve huzuru ön plana çıkaran dekorasyon fikirleri, stresli yaşam koşullarında insanların kendilerini şarj etmesi ve mutlu olması için bir zorunluluk artık..

 2. Mobilya dedi ki:

  Oldukça güzel bir yazı olmuş Günümüzde ev ve ofis dekoru çok önemli

 3. Koltuk dedi ki:

  Evet yaşam konusu ev dekoru günümüzün trendi

 4. shopping dedi ki:

  Oldukça güzel bir yazı olmuş

  1. Lavi Tasarım dedi ki:

   İlginiz için teşekkür ederiz. Yeni yazılarımız için lütfen takipte kalınız.

 5. Kazım dedi ki:

  Gerçekten çok güzel verimli bir yazı olmuş. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir