Sanat

Feng Shui Nedir ve Feng Shui’nin Gelişimi

feng shui yatak odası

Deniz ve yeşilin bol olduğu alanlar, belki bazen tek bir ağaç, doğada ki sesler, doğa, su, yağmur yağdığında etrafa yayılan o müthiş toprak kokusu, güneş ve yorgunluğumuzu alıp yerine huzur bırakan ince bir meltem, bizleri neden rahatlatır ve dinlendirir?

Bazen bir ortama veya mekâna girdiğinizde bunalır ve hemen oradan ayrılmak istersiniz, boğulacak gibi olursunuz. Yorgun olduğunuzda ne kadar dinlenirseniz dinlenin yine de o yorgunluğu üstünüzden atamazsınız, kendinizi tam anlamıyla iyi hissedemezsiniz. Tüm bunlara bir cevap ararsınız ve eğer net bir cevap bulamıyorsanız daha Feng Shui ile tanışmamışsınız demektir.

Feng Shui nedir?

Feng Shui kavramı Çince’de doğayı etkileyen iki güç; rüzgâr anlamına gelen Feng ve su anlamına gelen Shui kelimelerinden meydana gelmiştir.

Bugün çevre ve yaşam düzenleme sanatı olarak bilinen bu yöntem, 3000 yıl önce Çinlilerin tarlaları, evleri ve hatta mezar yerleri için en uygun yeri bulmak amacıyla gösterdikleri faaliyetlere dayanmaktadır.

O dönemde Feng Shui uzmanları tarafından, seçilmiş bir evde yaşamanın aileye mutluluk getireceğine, geride kalanları tarafından bu prensiplere uygun bir yere gömülmüş bir atanın, hayattaki yakınlarına daha fazla yardımcı olacağına inanılırdı.

Feng Shui, temelini Tao dininin esaslarından alır. Bu felsefede esas amaç çevreyi tüm evrende bulunan Chi enerjisinin akışına uygun olarak düzenlemektir.

Chi nedir?

Yaşadığımız mekânda, çevremizde bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik ve meta fiziksel enerji vardır.  Bu enerjinin adı “Chi” dir. Chi, atmosferde sessizce ve görülmeden sürekli dolaşır, çok güçlüdür. Çinliler bu gücü “ejderhanın kozmik nefesi” olarak tanımlamaktadırlar. Feng Shui, bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde kullanmayı göstermektedir.

Chi ile birlikte bu felsefenin temelini teşkil eden diğer prensip, Yin ve Yang prensibidir. Chi ile Yin ve Yang’ın birleşmesini sağlayan Tao prensibine uygun bir şekilde yaşamı ve çevreyi düzenlemek Feng Shui’nin temel amacıdır. Taoizm’in doğru bir ölçüyle Yin ve Yang’ı birleştirerek uyum ve dengeyi arayan karakteri Feng Shui’yi var etmektedir.

Yüzyıllardır Çin’de gizlice uygulanan Feng Shui sistemi, bu sistemi bilen ustaların Malezya ve Hong Kong gibi ülkelere göçmesi ile Çin dışına çıkmış ve 20. yüzyılda Batı da gündeme gelmiştir. Bugün dünyanın her yerinde Feng Shui okulları açılmakta ve seminerleri verilmektedir.

Bugün Batı’da düzenleme sanatı olarak kabul gören bu felsefe, Çin ve Japonya’da askerlik ve iş alanlarında zamanlama sanatı olarak kullanıldığı gibi tarih boyunca hayatın fiziksel ve içsel her alanını düzenlemede kullanılmıştır.

Günümüzde Batı’da düzenleme sanatı olarak oldukça büyük bir ilgi ile karşılanan bu sistem, kavramlar ve semboller ile tüm hayatı Tao’ya uygun bir şekilde düzenlemeyi ve yapılan değişiklikler ile kaderi olumlu bir şekilde değiştirmeyi hedeflemektedir.

Feng Shui Nedir ve Feng Shui’nin Gelişimi” hakkında yorumlar

  1. Betül Ç. dedi ki:

    Feng Shui, Chi ve Yin-Yang ın anlamları gayet anlaşılır olmuş. Dilinize sağlık. Feng Shui felsefesinin dekorasyonda kullanılması ile ilgili yazılarınız olacak mı? Olsa çok iyi olur. Merakla bekliyorum.

  2. ömer dedi ki:

    Öncelikle tasarımlarınız oldukça güzel ellerinize sağlık. Feng Shui ve Chi konularındaki bilgilendirme için de teşekkür ederim. Batı’da , Çin ve Japonya’da kullanılan Feng Shui ve Chi felsefelerinin ülkemizde de faydalı olabileceği kanaatini taşıyorum. Adı geçen ülkelere bakıldığında bugün teknoloji ve bilimde bizden ileri olan ülkeler. Şayet bu başarılarında Feng Shui ve Chi felsefelerinin katkısı olmuşsa eğitimcilerimizin de bu konular üzerine yoğunlaşarak askerlik, iş ve eğitim alanlarında (özellikle eğitim sistemimiz) alanlarında daha kaliteli bir model oluşturabileceklerini düşünüyorum. saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.