Sanat

Kağıt Rölyef Tablo ve Katı’ Sanatı Nedir?

kağıt rölyef tablo lavi tasarım, kağıt rölyef tablo nasıl yapılır, katı sanatı rölyef tablo, kaatı sanatı rölyef tablo, Kağıt Rölyef Tablo Nedir, Katı’ Sanatı Nedir, 3 Boyutlu Rölyef Tablo Nereden Alınır

Rölyef ve Katı’ Sanatı Nedir?

Rölyef, Fransızca kökenli bir kelimedir. Bir yüzey üzerine yapılan çökertmelere ya da yükseltmelere rölyef ya da kabartma denmektedir. Rölyef Tablo sanatı ise yardımcı malzemeler ile derinliğe sahip üç boyutlu tablolar oluşturulması sanatıdır.

Genellikle tarihi yapıların veya insan figürlerinin modele uygun çalışmaları ile yapılmaktadır. Örnek verecek olursak, kağıt kopyası olan bir evin boyutlandırılmaya çalışılarak tabloya aktarılması ve içindeki figürlerinin boyutlandırılması rölyef tekniği çalışmasına girmektedir.

Rölyef ve Rölyef Çeşitleri hakkındaki yazımızı lavitasarim.com/rolyef-ve-rolyef-cesitleri bağlantısından inceleyebilirsiniz..

Bu çalışmaları kullanmanın birçok yolu olmasına rağmen en çok tercih edilen eseri çerçeve içinde duvarda sergilemektir. Kabartma, birçok alanda kullanıldığı gibi en sık sanat, endüstri, tarım ve günlük hayatta kullanılır.

Mesela mimarlıkta kabartma; kil, alçı, taş gibi işlenebilir malzemelerin yüzeyinde alçaklı yüksekli şekiller meydana getirmektir. Kabartma ışık alan ve almayan yönlerin belirme derecesine ve yüzey şekline göre; alçak, rond-bos ve yüksek olarak çeşitlenir.

Katı’ Sanatı Nedir?

Günümüzde kağıt rölyef, katı’ sanatı olarak bilinmektedir. Rölyefin tarihine dair pek bilgi olmamasına rağmen Katı’ Sanatı’nın tarihçesi eskiye dayanır. Türkler kendilerine özgü süsleme sanatlarına sahiptir. Bu sanatlardan biri de kağıt ve deri oymacılığı olarak bilinen Katı’ Sanatı’dır.

Türkler İslamiyet’ten önce bulundukları coğrafyada kültürel birikimlerini oluşturdular. İslamiyet’ten sonra kendi birikimlerini değişik coğrafyaların etkileriyle sentezleyerek Avrupa’ya kadar yaydılar. Türk Katı’ Sanatı da böylelikle kültürel tarihimizdeki Türk süsleme sanatları içinde yerini aldı.

Özel araştırmalar yaparak oluşturduğumuz tüm yazılarımıza lavitasarim.com/ozgun-blog-sayfasi linkinde yer alan Lavi Tasarım blog sayfasından ulaşabilirsiniz.

Günümüzde farklı ülkelerdeki ve ülkemizdeki müzelere baktığımızda, buralarda yer alan süsleme eserlerden Katı’ Sanatı’nın kendine özgü varlığını tüm dünyaya kabul ettirdiğini görüyoruz.

katı’” kelimesinin sözlükteki anlamı “kesmek” tir. Sanat açısından bakıldığında, bir deri veya kağıt üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oymak suretiyle alarak başka bir deri veya kağıda yapıştırarak elde edilen süsleme sanatıdır. Bu şekilde yapılmış esere “mukatta”, sanatkarına “kattaa” denir.

Kağıt Rölyef Nasıl Yapılır?

Kağıt rölyefe öncelikle zemin hazırlanarak başlanır. Çalışılacak desen belirlendikten sonra kabartmaya başlamadan zemin için çeşitli doku çalışmaları yapılır. Doku çalışmalarının amacı görselde hareketlilik oluşturmaktır. Aynı zamanda bu çalışmalar, kabartma yapıldıktan sonra zeminde renk geçişkenliğini kolaylaştırır.

Kesim aşamasına gelecek olursak; desen kağıdından kabartılacak ilk figür, dış hatlarından diğer figürlere dokunmadan kabaca kesip çıkartılır. Çıkartılan figür kretuvar yardımıyla ince detaylarına girilerek kesilir. Elde edilen desen zemine yapıştırılır.

İsteğe bağlı olarak kenarlarına boyalarla kontür çalışması yapılabilir veya top ütüyle ütülenebilir.

Bu işlem kaç katmanlı kabartma yapacağınıza göre tekrar eder.

Mesela bir figürü 10 kere kabartmak istiyorsanız 10 kez kesip yapıştırmanız gerekir.

Zeminin ve desenlerin birleşmesi için çalışma yaldızlanarak bitirilir. İsteğe göre son aşamada sprey vernik kullanılabilir.

Sprey vernik kullanmanın amacı dayanıklılığı arttırmak ve esere parlaklık sağlamaktır. Burada önemli olan çok fazla sıkılırsa akma yapabileceğidir, bu sebepledir ki ölçüsünü iyi ayarlamak gerekir.

Rölyef Tablo'da Perspektif Nasıl Oluşturulur?

Bu kağıt sanatını uygularken perspektif yakalamak çok önemlidir. Rölyef tablo çalışmasının sanatsal bir görünüme sahip olması için size en yakın olan üstteki öğelerin daha çok kabartılması, zemine yakın olan öğelerin ise az kabartılması önem arz eder.

Rölyefte Baskılı Kağıt Nasıl Oyulur?

Kağıt rölyef modelleri arasından seçilen kağıt rölyef yapımı için aynı baskının duruma göre birçok kopyası kullanılır. Çünkü bir tanesi zemin olarak ayrıldıktan sonra kalanları da kabartmalar için kesilir.

Hangi desen kabartılacaksa resimden kesilir ve kenarları kretuvar ile oyulur. Desen çıkarıldıktan sonra yan kenarları uygun renkte boyanır. Sağlıklı görünüm için boyama işlemi burada önemlidir.

Kağıt Rölyef Tablo Yapımı Malzemeleri

Rölyef yapımı için gerekli malzemeler vardır. Öncelikle yapılan rölyefin türü malzeme seçiminde önemlidir.

  • Kağıt rölyef yapmak için rölyef poster kağıdı olarak adlandırılan desen kağıdına,
  • Kesip yapıştırmak için kretuvar ve yapıştırıcıya,
  • Ayrıca zemin ve üstü boyamak için boyalara, boya kalemlerine,
  • Cilalamak için sprey cilalara (vernik),
  • Yaldızlamaya,
  • Kesilen desenlere gerçeklik katmak ve üç boyutu net olarak vermek için top ütülere,

ihtiyaç vardır.

Farklı durumlar ve istekler daha farklı malzemeler gerektirebilir.

Kağıt Rölyef Tablo Nereden Satın Alınır?

Görüldüğü üzere Kağıt Rölyef Tablolar, kağıtların özel tekniklerle üst üste yapıştırılmasıyla derinlik kazandırıldığı tablolardır. Bu derinliğin hayat verdiği üç boyutlu rölyef tablolar diğer adıyla Katı’ Sanatı tablolar; eşsiz işçilik, emek ve sabır istemektedir.

Lavi Tasarım olarak elimizden geldiğince Kat’ı Sanatı’nı yaşatmaya çalışmaktayız. En güzel kağıt rölyef tablo modellerini sunmak için en iyi kat-ı sanatı sanatçıları yani kattaa’lar ile çalışmaktayız.

Ortaya çıkardığımız ve çıkaracağımız üst düzey tasarım rölyef tabloları da “lavitasarim.com” internet adresimizden siz değerli sanat severlere sunmaktayız.

Koleksiyonumuzda yer alan Kağıt Rölyef Tabloları incelemek için lütfen lavitasarim.com/kaat-i-sanati-rolyef-tablolar mağaza sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Rölyef tablo mağazası içerisinde rölyef tablo manzara, rölyef tablo kaplumbağa terbiyecisi ve esmaül hüsna rölyef tablo gibi birçok kağıt rölyef tablo örnekleri yer almaktadır.

Şuan için stoklarımızda olmayan veya özel olarak yaptırmak istediğiniz kişiye özel rölyef tablolar için lavitasarim.com/bize-ulasin linkindeki Lavi Tasarım iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Kağıt Rölyef Tablo ve Katı’ Sanatı Nedir?” hakkında yorumlar

  1. Zeynep dedi ki:

    Sanatla ilgili son derece açıklayıcı bir yazı olmuş. Zaten almak istediğiniz ürünle ilgili sipariş aşamasında da bilgilendiriliyorsunuz. Aldığım ürünlerde oldukça özenle hazırlanmıştı ve paketlenmişti. Bu zamanda işine bu kadar özen gösteren bulmak zor doğrusu. Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir