Dekorasyon

Hygge, Lykke ve Lagom Yaşam Stilleri

Hygge-Lykke-Lagom

Hygge-Lykke-Lagom Yaşam Felsefeleri

Hygge-Lykke-Lagom yaşam felsefesi ile hayatlarına yön veren iskandinav ülkeleri her yıl yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’nun sıralamasına göre ilk sıralara yerleşmektedirler. Bu sonucun çıkmasında İskandinavların mutluluk sırları olan Hygge-Lykke-Lagom yaşam tarzları kuşkusuz en büyük etkendir.

Birçoğumuz bunun ülkedeki refah seviyesinin yüksek olması veya ekonomik durumlar ile ilgili olduğunu düşünebiliriz. Ama bu açıdan bakıldığında İskandinav ülkeleri dışında ekonomik açıdan daha güçlü olan birçok ülke vardır.

Fakat 2019 Dünya Mutluluk Raporu’na göre ilk sıralarda o ülkeleri göremiyoruz. Diğer ülkelere kıyasla İskandinav ülkelerindeki insanların neredeyse tamamı orta sınıftır ve gelirleri birbirine çok yakındır.

Bu sebepledir ki “Her şeyin en yenisi ve en pahalısı bende olsun” düşüncesi onlardan kültürel anlamda uzaktır. Dolayısıyla sıralamada ilklerde yer almalarını para ve refah seviyelerine değil, kültürlerini oluşturan Hygge-Lykke-Lagom yaşam felsefelerine borçludurlar. Böyle bir kültürün oluşmasında kuşkusuz bir sebepte, bulundukları coğrafyadır.

Uzun kış akşamları ve soğuğun vermiş olduğu etki evlerine girdiklerinde yerini sıcak, rahat ve konforlu bir ortama bırakır. Bu ortamı oluşturmak için ulaşımdan yemek yapmaya kadar her konuda nasıl daha iyi hissedebilirim? i Hygge-Lykke-Lagom felsefesi ile uygulayan bu ülkeler bakıldığında hiç de boşuna kürek çekmiş görünmüyorlar.

Hygge Yaşam Tarzı Nedir?

Kelime anlamı İngilizcede well-being olan Hygge – diğer adıyla Danimarkalıların mutluluk sırrı – Danimarkalıların konfor sıcaklık ve rahatlık anlayışlarını temsil eder.

Hygge stili, onları sıcak ve rahat hissettiren her şeydir. Bu ortam; mumlar, ışık selleri, yumuşacık battaniyene sarılıp eline aldığın bir bardak kahve, belki bir köşede duran bitkiye baktığında hissettiğin huzur ya da şömine başında okuduğun kitabın dünyasıdır. Kısacası, seni anı yakalamaya iten her şeydir.

Dekorasyonun önemini anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazımıza lavitasarim.com/dekorasyon-ve-dekorasyonun-onemi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Böyle olunca Hygge dekorasyon, dikkat dağınıklığına mahal vermeyecek kaliteli sadelik, doğallık ve rahatlıktan oluşur.

Hygge dekorasyonda ön plandaki renkler ise; nude ve pastel tonlardır diyebiliriz. Hygge dekorasyonu evinize uyarlarken evinizi stresten arındırın ve bunu yaparken doğayı dekor olarak kullanın.

Lagom Yaşam Tarzı Nedir?

İsveçlilerin dengeli yaşama sanatı olarak bilinen Lagom; İsveç dilinde kelime anlamı olarak “orta” anlamına gelmektedir.

Lagom felsefesi olarak ise “ne az ne çok, tam kararında” anlamını vermek için kullanılıyor. Sadece kullanılmakla da kalmıyor aynı zamanda uygulanıyor da.

Lagom kültürü, İskandinav kültürünü yansıtmakla beraber özellikle de İsveçliler için bir yaşam felsefesi. Lagom felsefesinin temelini ihtiyaç duyulandan fazlasını tüketmemek ama sevdiğin şeylerden de mahrum kalmamak oluşturuyor.

Lagom kültüründe sürdürülebilir yaşam önemli bir yer tutuyor. Bu sebeple doğaya saygılı ve sırtını yeşil bir yaşama dayamış hayat felsefesi olan Lagom, tüm dünya için felsefe haline gelmesi ümit edilen yaşam tarzlarından biri.

Uygulamaya bakıldığında Lagom yaşam stili minimalist, sade ve karmaşıklıktan arındırılmış bir ortam sunuyor. Yani mekanların dekore edilmesinde aşırılıktan uzak durulmalı ve gereksiz eşyalardan sakınılmalıdır. Aynı zamanda bolca bitki kullanılmalı ve dekorlar doğal malzemeler içermelidir.

Lagom tarzı dekorasyonda kullanılan renkler ise nötr ve sade renkler. Lagom tarzı dekorasyonu evinize uyarlarken, doğayı evinize davet edin, bitkilere yer açın, aşırılıktan sakının ve tüm bunları yaparken sizi mutlu eden şeylere odaklanmayı da unutmayın.

Lykke Yaşam Tarzı Nedir?

Kelime anlamı Danca’da “mutluluk” anlamına gelen Lykke; Danimarkalıların mutluluk sırlarından biri.

Hayatta çoğumuz mutlu olmak için çabalarız. Mutlu olacağımız işi seçer (ki seçmeliyiz), mutlu olmak için sevdiğimiz yemekleri yer, mutlu olmak için seyahat eder, şömine başında sıcak kahvemizi veya çayımızı yudumlarken kitabımızı okur, bazen mum ışığında birbirimize hikayeler anlatır veya bir şarkı söyleriz. Ya da tüm bunları mutlu olmak için yapmaz, tüm bunları yaptığımız için mutlu oluruz.

Lykke felsefesinin çıkış noktası da tam burası. Lykke felsefesi bir nevi bireysel farkındalığımızı arttırarak mutlu olmamızı sağlıyor.

Asya kültüründe yer alan Feng Shui felsefesi hakkında bilgi edinmek için lavitasarim.com/feng-shui-felsefesi-temel-kavramlari sayfasını ziyaret etmeniz yeterli.

 

Dekorasyon açısından bakacak olursak, Lykke dekorasyonun kaynağı; psikolojik ve sosyal ihtiyaçları karşılayabilen evler tasarlamak. Bunun yolu da kendimizi iç huzura ve sadeliğe adayarak, bir süre akıllı cihazlardan ve dağınıklıktan uzak kalmak.

Lykke kültürünü evinize uyarlarken; doğal malzemelere (ahşap, seramik, taş) yer vermeyi, bol bol mum kullanmayı, evinizi dağınıklıktan arındırmayı ve en önemlisi evinizde “şey”leri değil, sizde karşılığı olan “hatıra”ları biriktirmeyi unutmayın.

Hygge-Lykke-Lagom tarzı dekorasyonlar için kullanabileceğiniz en güzel minimalist dekorasyon ürünleri Lavi Tasarım olarak sizlere sunmaya çalışıyoruz.

Özel tasarım duvar saati, masa saati, ahşap avize ve kanvas tablo koleksiyonlarımızı görmek için ev dekorasyon ürünleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lavi Tasarım’a ulaşmak istiyorsanız lütfen iletişim sayfası üzerinden bize ulaşın.

Hygge, Lykke ve Lagom Yaşam Stilleri” hakkında yorumlar

  1. Ahmet Ünal dedi ki:

    Merhabalar. Sizleri ve yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. Gerçekten güzel ve ciddi işler çıkartıyorsunuz. Araştırarak, bilgi sahibi olarak ve severek, insanlara sanatı sevdiriyorsunuz. Teşekkürler lavi tasarım.

  2. Güneş dedi ki:

    Bu yazıda bu yaşam stillerine değinmeniz ve güncel dekorasyon fikirlerini takip etmeniz gerçekten harika! Yazıyı beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim. Elinize emeğinize sağlık 🙂

  3. Uğur dedi ki:

    Çok monoton yaşıyoruz bu hayatı aynı evler, aynı duvarlar, bazen aynı koltuklar bazen de aynı insanlar oluyor bu. İşte o zaman değiştirmek istiyor insan bazı şeyleri gücü yettiğince… Kimi koltuklarını kimi halısını kimi ise yaşadığı yeri bu yüzden bu yazıda da insanları içinde bulunduğu monoton hayattan kurtarmaya vesile olacak bu yazıyı yazdığınız için minnettarım çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık 👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir