Sanat

Ünlü Ressamların Tabloları ve Eserleri

Ünlü ressam tabloları, eserleri ve ünlü tablolar, ressamlar, sergi de mona lisa, inci küpeli kız, son akşam yemeği, öpücük, çığlık, yıldızlı gece, lavi tasarım

Resim sanatında, yeni bir dönem başlatan veya sanat akımı geliştiren ressamlar ve tablolar vardır. Ünlü ressam tabloları ve eserleri konulu bir araştırma yaptığınızda ilk dikkatinizi çekecek ünlü tablolar bunlar olacaktır.

 • Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız) – Johannes Vermeer,
 • Guernica – Pablo Picasso,
 • The Starry Night (Yıldızlı Gece) – Vincent Van Gogh,
 • The Kiss (Öpücük) – Gustav Klimt,
 • The Scream (Çığlık) – Edvard Munch,
 • Mona Lisa, The Last Supper (Son Akşam Yemeği/ Son Yemek) – Leonardo Da Vinci,
 • The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu) – Sandro Botticelli,
 • The Creation of Adam (Adem’in Yaratılışı) – Michelangelo Buonarroti,
 • The Persistence of Memory (Belleğin Azmi) – Salvador Dali,

gibi başyapıtlar, ünlü ressam tabloları ve eserleri olarak sayılabileceklerin başında gelmektedir.

Lavi Tasarım olarak tanınmış ressamların ürettikleri sanat eserlerini repredüksiyon tablo olarak duvarlarınıza taşıyoruz. Ünlü ressam tabloları sanatsal kanvas tablo modelleri için lütfen https://lavitasarim.com/unlu-tablolar/ sayfasını ziyaret ediniz.

Her ünlü ressam tablolarını farklı teknikler kullanarak kendine özgü yapmış ve bir şekilde içlerindeki düşünceleri dışa vurmuşlardır. Tarih boyunca insanlar, ünlü ressamların tabloları ile yaptıkları gibi kendilerini bir şekilde ifade etmek ve iletişime geçmek için birçok teknik denemiştir. Resim sanatı insanın kendisini en iyi ifade edebildiği alanların başında gelmektedir.

Ünlü Ressam Tabloları

1- GIRL WITH A PEARL EARRING (İNCİ KÜPELİ KIZ) - Johannes Vermeer

İnci Küpeli Kız, Hollandalı ünlü ressam Johannes Vermeer’in en önemli tablosudur. Tabloda odak nokta, dikkat çeken inci küpedir. Bu eser, Lahey’de sergilenmektedir. İnci küpeli kız tablosu, Hollandalı ‘Mona Lisa’ olarak değerlendirilen bir başyapıttır. Sanat eleştirmenlerinin bu eseri başyapıt olarak değerlendirmelerinin nedeni, inci küpenin tabloda tek bir odak noktası olması ve bakanların dikkatini çekmesidir.

İnci Küpeli Kız Tablosu ressamı Johannes Vermeer, genellikle günlük yaşamı gösteren tablolar yapan bir barok ressamdır. Hayatı boyunca toplam otuz beş tablo çalışması yapmış, maddi zorluklar yaşamış, sanat eleştirmenleri tarafından, mükemmeliyetçi bir insan olarak kabul edilmiştir. Ünlü ressamın eserleri ölümünden iki yüzyıl sonra sanat eleştirmenleri tarafında keşfedilmiş ve üne kavuşmuştur.

2- GUERNICA - Pablo Picasso

Pablo Picasso, 20. yüzyılın en önemli ressamı ve Kübizm akımı öncülerinden birisidir. Pablo Picasso’nun ünlü eseri Guernica’nın insanı etkileyen bir hikayesi vardır. Franko ve adolf hitler gibi faşist yönetimlerin, İspanya’nın Guernica şehrinde, yaptıkları katliamları Pablo Picasso çizmeye başlamış ve çeşitli tablolar resmetmiştir. Guernica Tablosu Picasso tarafından on beş günde çizmiştir.

3- THE STARRY NIGHT (YILDIZLI GECE) - Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh, günümüzde en çok tanınan ünlü ressamlardan birisidir. Kısa süreli hayatı boyunca, delilik ile dahilik arasında gidip gelen bir resim sanatçısıdır. 37 yıllık yaşamında 2000 civarında tablo yapmıştır. Eserleri, empresyonist özellik barındırır ve müze koleksiyonlarında sergilenmektedir. “Resim yapmayı düşlüyorum sonra rüyamı resimliyorum” şeklinde eserlerini tanıtmıştır. Yaşamında göremediği ilgiyi öldükten sonra hakkında yazılmış roman, filmler ve belgesellerle görebilmiştir. İlk zaman eserleri, kasvetli ve kırsal yaşamı resmeden türdendir. The Starry Night yani Yıldızlı Gece Tablosu Vincent Van Gogh’un en ünlü eserlerindendir.

4- THE KISS (ÖPÜCÜK) - Gustav Klimt

1862 yılında Viyana da doğan sanatçı, art nouveau ve sembolist bir ressam olarak bilinir. Viyana sanat okulunda eğitim almıştır. Ünlü ressam Gustav Klimt eserleri ve kişiliği ile modern sanatın temsilcisi kabul edilir. Arkadaşlarıyla resim stüdyosu kurmuş ve çalışmalar yapmıştır. Tiyatrolara, Viyana sanat tarihi müzesine ve zengin müşterilerine duvar resimleri ve tabloları yapmıştır. Öpücük Gustav Klimt’in en önemli ve sıra dışı bir tablosudur. Bu tablosu günümüzde aşkla ilgili en önemli ve popüler çalışması olarak kabul edilmektedir. Öpücük Tablosu tuval üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. Resimde kadın ve erkek bir araya gelerek ilginç bir figür oluşturmuştur. Adeta resimdeki figürler öpüşme sırasında kendilerini kaybetmiş ve altın gibi ışıldayan bir dünyaya geçiş yapmış gibi resmedilmiştir.

5- THE SCREAM (ÇIĞLIK) - Edvard Munch

The Scream – Çığlık Tablosu, doğanın çığlığı olarak tanınan bir tablodur. Ünlü ressam Edvard Munch bu tablonun yağlı boya ve pastel versiyonunu yapmıştır. Sanatçı doğada hissettiği çığlığı tablosunda resmetmiştir. Ressamın eseri kendisinden sonra gelen sanatçılara da ilham kaynağı olmuştur.

6- MONA LİSA, THE LAST SUPPER (SON AKŞAM YEMEĞİ, SON YEMEK) - Leonardo Da Vinci

Mona Lisa Tablosu, kavak bir pano üzerine, Sfumato tekniği kullanılarak yapılmıştır. Leonardo Da Vinci, Rönesans döneminin en önemli ressamıdır. Birçok eserinde olduğu gibi Mona Lisa tablosunun sırları ve gizemi de günümüzde halen çok konuşulan konular arasındadır. Mona Lisa, dünyada yıllarca, sanatçı ve yazarlara ilham veren, dünyanın en önemli sanat eseri olmuştur. Mona Lisa Tablosu sonrası Leonardo Da Vinci’nin en önemli tablosu, Son Akşam Yemeği Tablosu olmuştur. Son Yemek tablosu İsa’nın, Romalı askerler tarafında yakalanmasından önce, havarileriyle yediği akşam yemeğini resmeder. Bu esere, dört İncil de de yer verilmiştir.

7- VENÜS’ÜN DOĞUŞU - Sandro Botticelli

The Birth of Venus ya da Venüs’ün Doğuşu Tablosu, Boticelli’nin güzelliğe olan tutkusunu yansıtan bir tablodur. Bu eser Rönesans döneminin en önemli yapıtı olarak görülmektedir. Sanat eleştirmenleri tarafından, Sandro Botticelli’nin en önemli eserlerinden biri Venüs’ün Doğuşu, diğeri İlkbahar Alegorisi olarak kabul edilmektedir.

8- ADEM’İN YARATILIŞI - Michelangelo Buonarroti

Michelangelo Buonarroti, eserlerinde ideal insan vurgusunu ön plana çıkartmıştır. Rönesans’ın en önemli sanatçılarından birisidir. Hıristiyanlık inancında Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahne; The Creation of Adam – Adem’in Yaratılışı Tablosu en önemli eseridir. Michelangelo Buonarroti’nin bu eseri Papalık tarafından önemli kilise ayinlerinde ve yeni papa seçimi çalışmalarında kullanılmaktadır.

9- THE PERSISTENCE OF MEMORY (BELLEĞİN AZMİ) - Salvador Dali

Salvador Dali, resim sanatında sürrealizm akımının en önemli temsilcisi olarak kabul edilir. En önemli eseri, The Persistence of Memory – Belleğin Azmi Tablosu Salvador Dali’nin yumuşaklık-sertlik anlayışının önemli bir örneğini temsil eder. Bu eser yumuşak saatler veya eriyen saatler olarak da tanınmıştır. Atom bombasının icadı sanatçının bilimsel temelli eserler yapmasına neden olmuştur.

Ünlü ressam tabloları ve eserleri hakkında derlediğimiz yazımızı beğendiyseniz site bildirimlerini açarak ve Lavi Tasarım instagram profilini takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Lavi Tasarım kanvas tablo modelleri ile yaşam alanlarınızı sergiye dönüştürmeye hazırız. Sanat eserleri kalitesinde ürettiğimiz tablolarımı ile sizleri mutlu etmekte kararlıyız.

En güzel kanvas tablo modellerini incelemek ve hemen sipariş vermek için lütfen https://lavitasarim.com/kanvas-tablo-modelleri-cesitleri/ sayfasını ziyaret ediniz.

Ünlü Ressamların Tabloları ve Eserleri” hakkında yorumlar

 1. Husnu han dedi ki:

  Unlu sahislarin kanvaslara ne kadar olculeri lutfen

  1. Lavi Tasarım dedi ki:

   İlginiz için teşekkürler. E-posta ile yanıt verilmiştir tarafınıza. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir