Sanat

Yağlı Boya Tablo Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

yağlı boya tablo, yağlıboya tablo, yağlıboya kanvas tablo, yağlı boya kanvas tablo, reprodüksiyon kanvas tablo, lavi tasarım

Yağlı Boya Nedir?

Yağlı boya tablo resim, kalitesinden ve avantajlarından dolayı resim sanatında sıklıkla kullanılan boyama tekniğidir. Adından da anlaşılabileceği gibi bu resim tekniğine adını veren boya içeriğinde kullanılan yağlardır.

Genelde kullanılan yağlar; keten, haşhaş tohumu, ceviz ve aspir yağlarıdır. Yağlı boya resim tablolarında tablonun sararma, kuruma ve dayanıklılık özelliklerinin sağlanması yağ seçimine bağlıdır. Ayrıca yapılacak tablonun ve kullanılacak yağlı boya tekniğinin seçimine göre birden fazla yağın kullanılması gerekebilir.

Bu yağlarla beraber bağlayıcı madde olarak tüm nesnelerin rengini oluşturan moleküller diye bilinen pigmentlerin, terebentinin ve çeşitli diğer maddelerin karışımıyla yağlı boya elde edilir. Eski zamanlarda bu maddeler kullanılırken şimdilerde kullanılan yağ ve bağlayıcı madde yelpazesi genişletilmiş ve ihtiyaçlara uygun olarak çoğalmaya başlamıştır.

Yağlıboya tekniği ile yapılmış kanvas tablo modelleri için lütfen lavitasarim.com/kanvas-tablo-modelleri-cesitleri/ sayfasını ziyaret ediniz.

 

Yağlı boya teknikleri kullanımının çok tercih edilmesinin nedenleri arasında;

 • Diğer resim sanat malzemelerine kıyasla geç kuruması ve ressama eser üzerinde değişiklik yapmasına fırsat sunması,
 • Yağlı boyanın kapatıcı özelliğinin bulunması,
 • İçerisinde bulunan çeşitli yağlardan dolayı resme dayanıklılık ve parlaklık vermesi sayılabilir.

Yağlı boya içerisinde eskiden geleneksel yağlar kullanılmaktaydı ve geç kuruma süresine sahipti (1-3 hafta). Eskilerden farklı olarak günümüzde resim yapıldıktan sonra daha çabuk kuruması için katalizörler katılmaktadır. Bunlar suda çözünebilen sentetik yağlar ve “kurutucu” ya da “hızlandırıcı” adı verilen maddelerdir.

Yağlı Boya Tablo Nedir?

Yağ bazlı boyalar kullanılarak tuval üzerine ressam tarafından el emeği ile yapılan resimlere yağlı boya tablo denir. Yağlı boya tablosu, resim sanatı çalışmalarında kullanılan boyama tekniğine verilen isimdir. Bitki yağlarından elde edilen boyalar kullanılarak yağlı boya resim tablosu yapılır. Yağlı boya tablo ressamlar tarafından yapılan, dikkat çekici ve gözde tablolardır. Bu tablolar, renklerde derinlik ve odanın duvarlarında dikkat çekici bir görünüm sağlar. Yağlı boya tablo yapmak sanatsal değer açısından oldukça yüksektir. Ev ve işyerlerinde dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Ünlü ressamların sanatsal kanvas tablo çalışmalarını incelemek için lütfen lavitasarim.com/unlu-tablolar/ sayfasını ziyaret ediniz.

 

Yağlı boya tablo yapımı için kullanılacak malzemeler tekniğe ve ressama bağlı olarak değişebilir. Fakat genelde kullanılan malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

 1. Yağlı boya tuval, şövale, fırça,
 2. Yağlı boya resim yağı,
 3. Terebentin, spatula, palet,
 4. Özel resim kâğıdı, vernik vb.

Yağlı Boya Tablo Tekniğinin Tarihçesi

Yağlı boya resim sanatının ilk kez kim tarafından başlatıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Fakat teknik olarak yağlı boya resim sanatını ilk başlatan ve yetkinleştiren kişi 15.yy sanatçısı Flaman ressam Jan van Eyck olarak bilinir.

15. Yüzyıldan itibaren de özellikle batıda ve tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı,
Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız’ı,
Jan van Eyck’in Kendi Portresi ve
Osman Hamdi Bey’in İki Müzisyen Kız’ı ünlü yağlı boya tablo örnekleri arasındadır.

Birçoğumuzun “Belki şurada ağaçlar vardır. Belki arkadaş ararlar.” cümlesiyle ve yağlı boya tablo manzara örnekleriyle tanıdığımız ünlü ressam Bob Ross da eserlerini wet-on-wet yağlı boya tekniğiyle vermiştir.

Geçmişten günümüze yağlı boya tablo yaşam alanlarında, ev ve işyerlerinde dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Yağlı boya ressamlara oldukça fazla avantajlar sağladığı için özellikle tercih edilmektedir. Ressam elinden çıktığından ve kullanılan malzemeler bakımından da sanatsal özelliğe sahip tablolardır.

Kaliteli Yağlı Boya Tablo Özellikleri Nelerdir?

 1. Yağlı boya resim daha kalıcıdır.
 2. Renkleri daha parlak ve canlıdır.
 3. Uzun süre dayanaklıdır.

Yağlı boya tablo çeşitlerinin kalitesini kullanılan malzemeler ve tekniği belirler. Gösterişli ve dikkat çekici bir yağlı boya tablosu için;

 • Pigmentin kaliteli olması,
 • Kullanılan boyanın aşama aşama ezilmesi ve
 • Yağ, reçine, medyum gibi çözücü malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Yağlı boya tablolar her türlü mekanlarda kullanılabilir ve estetik açıdan mekanlara kattığı sanatsal değer fazladır.

Yağlı boya tablolar son zamanlarda çokça tercih edilmektedir. Yağlı boya tablo fiyatları oldukça yüksektir. Bu nedenlerle dekorasyon ürünleri işiyle uğraşan firmalar, teknolojiden faydalanarak seri üretim yapabilen makinelerle yağlı boya tablolar üretmeye başlamışlardır. Ancak bu üretilen tablolar gerçek anlamda yağlı boya resim tabloları değildir. Sanat eserinin orijinaline bağlı kalarak ve özel baskılar kullanılarak üretilen yağlı boya tablolara reprodüksiyon yağlı boya tablo denir. Orijinal yağlı boya resim tablosu ancak ressamlar tarafından yapılabilmektedir.

Lavi Tasarım hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz lavitasarim.com/lavi-tasarim-hakkinda/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Günümüzde reprodüksiyon tablolar kadar soyut sanat ve soyut tablo da ön plandadır. Soyut sanat doğadaki nesneleri olduğu gibi betimlemek yerine formların temsili olmayan sübjektif kullanımı ile yapılan sanata denir. Kısacası ressamın içini anlatan ve ruhunu yansıtan resim türüdür diyebiliriz. Soyut sanat anlayışı resimlere birçok ünlü ressam tarafından dökülerek sergilenmiştir. Bununla beraber soyut yağlı boya tablolar da ortaya çıkmıştır. Soyut yağlı boya tablolar bakanın gözlerini alamadığı uzun süre etkileşimde kalarak ressamın anlatmak istediği duyguyu yakalamaya çalıştığı sanatsal tablo değeri yüksek tablolardır.

Lavi Tasarım olarak uygun kanvas tablo modellerimizi yağlıboya tekniği kullanarak tasarlamakta, sizlere yüksek çözünürlük ve 1. kalite malzeme ile sunmaktayız.

Lavi Tasarım, yüksek baskı kalitesi ile sanatsal eserler kalitesinde kanvas tablo üretimi yapmaktadır. Bu sayede uzun yıllar kullanabilme özelliği olan tabloları sunarak ev dekorasyon ürünleri arasında en önemli rolü üstlenmektedir.

İstediğiniz görsellerin yağlı boya kanvas tablo versiyonlarını sizler için tasarlamakta ve en iyi şekilde üretmekteyiz. Yapmanız gereken tek şey www.lavitasarim.com üzerinde yer alan canlı chatten bize yazmak yada iletişim formundan ulaşmak.

 

Yağlı Boya Tablo Nedir ve Özellikleri Nelerdir?” hakkında yorumlar

 1. Levent dedi ki:

  Emekli olmama az kaldığı için biraz araştırma yapıyorum. Çok değerli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

  1. Lavi Tasarım dedi ki:

   Rica ederiz. En güncel ve okunası bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir